سلام به همه ی دوستان  که بزرگواری کردن و به خرابات دل حقيرشون تشريف اوردن

کتابی  رو بهتون معرفی می کنم  به نام  اوصاف الاتقياء

نويسنده ی اصلی اين کتاب حافظ الکتاب  هستن که  شمه ای از سلوک پير بزرگوارشون جناب وحيدالاوليا رو  به رشته ی تحرير در اوردن .

جناب وحيد الاوليا  قطب سلسله ی ذهبيه بودن و مدت مديدی در شيراز اقامت داشتن

سعی ميکنم در پست بعدی قسمت هايی  از  اين کتاب زيبا رو براتون بنويسم   

زندگی ايشون سراسر مکاشفه بود  زهد ايشون مثال زدنی نبود .

چند خطی  در مورد  سلسله ی ذهبيه پيدا کردم که براتون  نوشتم :

                                                                ذهبيه           

شیخ عبدالله برزش آبادی بنیانگذار سلسله ذهبیه است.این طریقت شعبه ای از کبرویه هستند. وجه تسمیه این گروه به ذهبیه را چنین روایت کرده اند:

شیخ اسحاق ختلانی  استاد شیخ عبدالله دستور دادکه جمله شیوخ و مریدانش با سید محمد نوربخش بیعت کنند که شیخ عبدالله  خودداری میکند و سلسله ای جداگانه را تشکیل داد. خ.اجه اسحاق بعد رفتن او می گوید: ذهب عبدالله به مفهوم اینکه عبدالله از بیعت ما خارج شد.

به اینان کبرویه و رضویه نیز گفته میشود و برخی آنان را بنام ذهبیه اغتشاشیه نیز می شناسنددر حالیکه این نام به مخالفان ذهبیه مرتضویه  داده شده است.

در سلسله ذهبیه شریعت بر طریقت ارجحیت دارد و مذهب شیعه دوازده امامی دارند.اجتماع آنان در شبهای شنبه- دوشنبه - جمعه است که یکساعت مانده به غروب در شبهای جمعه دعای سمات و زیارتجامعه و دعای ندبه میخوانند.

ذهبیه معتقد به وحدت وجود می باشند. دو اربعین از مراسم معمول ذهبیه است که  اربعین حسینی( 11 محرم تا 21 صفر) و اربعین موسوی (آغاز ذیقعده تا ده ذیحجه مصادف با روز قربان ) را روزه می گیرند.

از اعتقادات ذهبیه آنست که سالک در عالم رویا یکی از ائمه را زیارت نموده و آن را برای خود ملکه ذهن و فکر نموده و هر گاه در اوقات بعد امام دیگری را در رویای خویش مشاهده کرد صورت آن مولا بر خود ملکه نماید.

ذهبیه برای تشرف نیاری به پیر ندارند و حضور در برابر شیخ نیز برای رسیدن به مقام تشرف الزامی ندارد.

/ 0 نظر / 7 بازدید